Jdi na obsah Jdi na menu
 


BESEDA U VÁS

Pár slov o besedách smiley

Vážené paní knihovnice a paní učitelky! Abyste dopředu věděly, jak besedy probíhají než se spolu domluvíme, napsala jsem Vám zde pár slov, která Vám besedy trošku přiblíží.

Besedy trvají asi hodinu a půl a jejich obsahem je povídání o tom, jak jsem se stala ilustrátorkou, o tom, jak maluji, o vzniku knih, o ilustrování, psaní, o lásce k tomu co děláme a podobně. Beseda je velmi živá a interaktivní, s dětmi komunikuji, své vyprávění doprovázím promítáním obrázků, které můj příběh "ilustrují".  Pak dětem přečtu ukázku z knihy (velmi procítěně smiley) a čtení je také doprovázeno promítanými ilustracemi, takže děti se takto mohu detailně seznámit s obrázky přímo v průběhu čtení a vidět, jak úzce ilustrace s textem souvisí. Následuje prostor pro otázky dětí, je dobré s dětmi dopředu možné otázky trošku probrat, aby byly na závěr besedy připravené se ptát...smiley. Beseda děti baví a také to, že se v ní střídají různé bloky, dokáže udržet jejich pozornost. Ideální věk dětí je od 2., 3. třídy nahoru. Děti prvních tříd ještě příliš nechápou principy besedy a i téma je pro ně ještě trochu složité indecision. Navíc nevydrží celý čas  a začnou být neklidné. Pro tyto menší školní děti dělám besedu jen opravdu výjimečně a je potřeba se na ní dopředu domluvit, pro tyto účely musím besedu speciálně upravovat. I tak prosím, abyste besedu pro úplně malé děti raději neplánovali. Pokud bych nějakou výjimečně dělala, bude samozřejmě muset být kratší, ale cena besedy se tím také nijak nemění. (stejně i pokud se klasická beseda protáhne, což se děje prakticky neustále - úplně původně trvala jen hodinu, ale cenu nenavyšuji smiley)

Při besedě prosím o zajištění dataprojektoru, notebook si přivezu smiley

Pokud bych k Vám jela, prosím o domluvu dvou besed na den. Jezdit na na otočku není možné. Také domluva výjezdu na několik dní není problém, pokud mě budete ochotni ubytovat smiley. V případě, že nemám volný termín pro besedu u Vás, skvělou alternativou je  komiksový workshop, který vede manžel Daniel Vydra. Je autorem komiksových scénářů, napsal knihu veršů pro děti a také úzce spolupracuje se spisovatelem Milošem Kratochvílem.smiley. Zde jsou reference škol a knihoven, které se workshopu zúčastnily: REFERENCE.(po odrolování dolů na stránku)

samostatný workshop můžete domluvit ZDE

V případě zájmu o pasování prvňáčků je také možnost se domluvit, moje jedenapůlhodinová účast je ve stejné ceně jako beseda. A opět platí, že nad 30 km od Brna prosím o domluvení takového programu, ve kterém mě využijete minimálně v rozsahu dvou akcí (dvě besedy, pasování a beseda, nebo celodenní pasování apod - to už záleží na domluvě)

Cenu besedy (a cestovného) ráda doplním mailem či po telefonu při osobní komunikaci.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A JEŠTĚ NĚCO POD ČAROU (CO NEMUSÍTE, ALE MŮŽETE ČÍST laugh)

-------------------------------------------------------------------------------------

Velmi se omlouvám, že to sem píši, ale tato nemilá situace se občas opakuje a tak jsem se rozhodla tomu předcházet.

SLEVA A ZADARMO:

Vážené paní učitelky a knihovnice:

......věřím, že se to nejspíš netýká přímo Vás, které tento článeček právě čtete, ale občas se stává, že někteří zájemci o besedu po mně chtějí nejrůznější slevy, nebo abych svou práci dělala úplně zadarmo a apelují na moje city: že je to pro děti, nebo že mají omezený rozpočet a podobně. Tomu rozumím. A přesto....

Prosím Vás, nedělejte to.

Při takovéto manipulaci se buď nechávám usmlouvat a doplácím pak na to, anebo jsem tlačena do velmi nepříjemných situací, kdy musím vysvětlovat, proč i moje práce má svou cenu, jakoby tato věc vůbec byla k vysvětlování. Tedy proto, abych už vysvětlovat nemusela, to vysvětlím nyní smiley

I já se živím prací. Mou prací a obživou je ilustrování knih a neoddělitelnou součástí této práce jsou i besedy se čtenáři. Buď tedy ilustruji knihu, nebo jsem na besedě s dětmi, na kterou se musím i nějak dostat, často i stovky kilometrů. Nemohu současně ilustrovat knihu a dělat besedu, tedy svůj pracovní čas musím rozvrhnout mězi obě tyto činnosti. Pokud bych ovšem kteroukoli z těchto dvou činností dělala bez nároku na plat, bylo by nemyslitelné se uživit.

Když Vám nemohu dávat slevy a ani k Vám jezdit zadarmo, ani nechci velké vzdálenosti jezdit jen na otočku, prosím, zvažte, jestli byste i Vy neměly dilema své povolání dělat zadarmo, nebo za nedostačující peníze smiley

Pro ty z Vás, které trápí můj profesionální postoj dodávám, že jsem zapojena i v záležitostech, které mají ryze charitativní charakter a nejsou nijak honorované. Dělat zdarma ještě svou práci, nebo nějakou její část by už bylo nad mé možnosti a síly.

Děkuji za Vaše porozumění.

S úctou 

Vaše ilustrátorka

Markéta Vydrová

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pozvánka na besedu

(Marie Šikolová, 27. 7. 2018 8:41)

Vážená paní Vydrová,
dovolte mi, abych se na úvod dopisu představila, jmenuji se Marie Šikolová a pracuji řadu let v dětském oddělení Městské knihovny Tišnov. Naše knihovna pořádá pro děti řadu pěkných akcí a má za sebou i své úspěchy – v roce 2007 jsme získali titul Kamarádka knihovna. V letošním roce na podzim zahájíme již 15. ročník originálního projektu na podporu čtenářství, který jsme pojmenovali Knihy mého srdce. Každoročně probíhá v měsíci listopadu ve spolupráci mezi Městskou knihovnou Tišnov a Základní školou Smíškova. Ráda bych několika slovy projekt přiblížila. První ročník se uskutečnil v roce 2004 a byl věnován švédské spisovatelce Astrid Lindgrenové. Součástí projektu jsou besedy o životě a díle autora, výtvarné a dramatické lekce, soutěžní testy, společná čtení a žákovské výstavy. První ročník příjemně překvapil dobrým výsledkem, který se projevil nárůstem nových čtenářů a hlavně kladným postojem žáků ke knize. Rozhodli jsme se každoročně projekt opakovat s cílem přestavit dětem jiné významné autory dětské literatury. V dalších letech nás inspirovali svým dílem Václav Čtvrtek (2006), Ondřej Sekora (2007), František Nepil (2008), Helena Zmatlíková (2009), Martina Drijverová (2010) a Alena Ježková (2011), Jiří Trnka (2012), Eduard Petiška (2014), Renáta Fučíková (2015), Zdeněk Svěrák (2016) a Josef Lada (2017).
Stalo se tradicí, že v dětském oddělení probíhá pro žáky 1. - 5. tříd celá řada akcí, které rozvedou téma do hravé podoby. Učitelé z 1. stupně a školní družiny se s nadšením zapojují se žáky do nabídnutého programu, který nadále rozvíjí ve škole. Společnými silami jsme docílili toho, že každý ročník měl skvělou a neopakovatelnou atmosféru.
Přála bych si, aby naši čtenáři v projektu Knihy mého srdce měli možnost se s Vámi setkat na besedě a blíže se seznámit s Vašimi knihami. Rozhovor se skutečným autorem bude pro ně jistě skvělý zážitek. Sdělte mi prosím, zda je možné, aby se beseda v naší knihovně v průběhu roku 2019 mohla uskutečnit (nejlépe v měsících říjen – prosinec). Současně mám přání, aby ve stejném období zavítal na besedu i pan Miloš Kratochvíl a paní Zuzana Pospíšilová. Jsem přesvědčená, že náš projekt se oživí krásnou současnou literaturou s krásnými ilustracemi. Vždy si vybíráme autory, kteří mohou nabídnout dostatečné množství knih, abychom s nimi a velkým počtem dětí mohli delší dobu pracovat a pro velký zájem je pak do knihovny nakupujeme v dostatečném množství. O projektu Knihy mého srdce se dozvíte na našich stránkách.
Sdělte mi prosím, za jakých finančních podmínek se můžou dvě besedy s Vámi v naší knihovně uskutečnit. Také je pro mne důležité vědět, pro kolik dětí je beseda určená. Omlouvám se za předčasné oslovení, ale souvisí to plánováním na rok 2019 a chtěla bych být na financování této akce připravená. Budu doufat, že se přijedete do naší knihovny podívat. Už nyní se moc těším, až se s Vámi opět osobně setkám. Těším se brzkou a kladnou odpověď. S pozdravem Marie Šikolová
Městská knihovna Tišnov
Brněnská 475
666 01 Tišnov
tel: 549 121 003
marie.sikolova@kulturatisnov.cz