Jdi na obsah Jdi na menu
 


LÉTO S KOTĚTEM

LIBA ŽAMBOCHOVÁ:

LÉTO S KOTĚTEM

(galerie ilustrací je dole pod úvodním textem)

 

Kapitola první

První den

To si přinesete domů hedvábné, nadýchané, malinké peříčko a chodíte kolem něj po špičkách, protože by se kotě mohlo

•          probudit

•          polekat

•          začít plakat!

A všichni na něj nedočkavě nakukujete do přenosné bedýnky, kdypak se malé veličenstvo uráčí probudit a ukázat v plné kráse.

V naší bedýnce spalo černé sametové klubíčko s čisťounkými bílými ponožkami, bílou náprsenkou a čumáčkem. Když se na mě předtím dívalo, všimla jsem si, že jeho oči jsou už přebarvené do jantarové žluti.

Proč přebarvené? Protože koťátka se narodí slepá, mají očka potažená takovou blankou. Teprve po pár dnech batolení kolem maminky, usilovného pití jejího mlíčka a ukrutného pištění se jim oči otevřou – a jsou modrá! Až po mnoha dalších dnech se jim začnou barvit do žluté nebo zelené, která jim pak už zůstane po celý život. Výjimkou jsou kočky siamské – to jsou takové kočičí modroočky. Ale nijak se nedivte – s vámi dětmi je to hodně podobné! Když se narodíte, sice se díváte ospalýma očima kolem sebe, ale ještě nic nerozpoznáváte a zajímá vás jen máma a její mlíčko. Teprve po pár dnech se začnete rozkoukávat a poznávat svět kolem sebe.

Ale teď zase rychle zpátky ke kotěti. Vždyť se za chvilku probudí a my mu musíme vymyslet jméno!

Všichni jsme se sesedli ke stolu – tedy já máma, táta a kluci Alex s Matyáškem, a dali se do dumání......................

 

.............A já jsem se dala do ilustrování. Ilustrace tentokrát budou opět černobílé, jako už to u mě zpravidla u kočičích knížek bývá :) Asi je to nějaká přírodní zákonitost