Jdi na obsah Jdi na menu
 


MŮJ SKŘÍTEK ŠALVĚJ - SKŘÍTKOSNĚNÍ

MŮJ SKŘÍTEK ŠALVĚJ
...napsala a ilustrovala Markéta Vydrová


...Byla jednou jedna malá holčička a ta si hrozně moc přála mít za kamaráda skřítka. Veselého, čiperného skřítka, se kterým by mohla dělat různé legrácky a vymýšlet psí kusy a zkoumat něco a tak...

Ta malá holčička na skřítka pořád usilovně myslela. Myslela na něj, když usínala, myslela na něj, když vstávala. Mezitím se jí o něm zdálo. Myslela na něj na procházce, u stolu i pod stolem, při čištění zubů a dokonce, ale to vám říkám jen úplně potichu, aby to nikdo jiný neslyšel, i na záchodě. A protože chtěla být malířkou, každou chvilku si ho také kreslila. Když mu jednou přimalovala čepici, vymyslela si, že ta čepice nebude dobrá jen k tomu, aby skřítkovi nefoukalo na hlavu. Pod čepicí bude mít schované všechno, co každý šikovný skřítek potřebuje, co se mu může hodit a ještě nějaké zázraky navíc. Vybarvila čepičku fialkovou pastelkou a spokojeně se na ni podívala. Zvenku vypadala jako normální malá skřítčí čepička, ale uvnitř byla tak ohromná, že byste v ní zabloudili jako v pralese! 

No, a když už má někdo čepici, měl by mít taky jméno.
„Budeš Šalvěj!“ rozhodla holčička.

Proč Šalvěj? No, protože skřítek holčičce hrozně moc scházel. Bylo to podobné, jako když jste nemocní a schází vám zdraví. A tak si představovala, že skřítka má a že ji z toho scházení uzdravuje jako léčivý šalvějový čaj od babičky. Navíc měl tu fialovou čepičku. No a taky se jí to voňavé jméno líbilo víc než Horác, nebo Ruprecht...To byla malá úvodní ukázka z mé autorské knížky, která vyšla v květnu 2014 v nakladatelství Triton.

Napsala jsem ji asi před devíti lety, v době, kdy mé děti byly malé a já jsem pro ně neustále vymýšlela vlastní pohádky.  Když jsem byla malá, měla jsem vymyšleného kamaráda, který byl všude se mnou. A tak mě napadlo toho mého kamaráda zavolat zpátky a nechat ho prožít všechny příběhy z mé knížky. A tak se v ní mísí prvky skutečných příhod z mého dětství vyprávěné formou vzpomínek střídaných s pohádkami, které jsou skutečnými zážitky mého maličkého skřítka

Tak snad se bude líbit dětem...a třeba i vám. Držte mi palce

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Můj skřítek šalvěj

(Martina Flasarová, 2. 7. 2014 16:42)

Dobrý den, dnes jsem v dětském oddělení v knihovně zahlédla Vaši knihu Můj skřítek šalvěj. Hned mě zaujala, nejen krásnými ilustracemi, ale i textem. Už se na ni těším, protože kniha vypadá velmi kouzelně.

Re: Můj skřítek šalvěj

(Markéta Vydrová, 16. 9. 2014 19:16)

Moc děkuji, paní Flasarová. Váš komentář jsem objevila až dnes, ale moc děkuji za milá slova a snad se Vám Skřítek líbil :)

Re: Re: Můj skřítek šalvěj

(Martina F, 29. 9. 2014 13:52)

Líbil. Mám ho přečtený a už na něj píšu krátkou recenzi. :-)

Re: Re: Re: Můj skřítek šalvěj

(Markéta Vydrová, 29. 9. 2014 14:26)

Tak to jsem moc ráda :) Kde ji pak najdu?

Re: Re: Re: Re: Můj skřítek šalvěj

(Martina F, 30. 9. 2014 12:14)

Článek najdete zde: http://knihu-prosim.blogspot.cz/2014/09/muj-skritek-salvej.html

Re: Re: Re: Re: Re: Můj skřítek šalvěj

(Markéta Vydrová, 30. 9. 2014 12:19)

Moc děkuji za laskavé a přívětivé hodnocení! :)

Paráda

(Milan Hrabal, 17. 3. 2014 14:19)

Náhled do autorské dílny se mi moc líbí. Máte dar, veliký dar. Držím palce!!!

Re: Paráda

(Markéta Vydrová, 17. 3. 2014 22:47)

Děkuji, pane Hrabale, za Vaše milá a laskavá slova.